Altonale 17 - Gdański Festiwal w Hamburgu Altonie rozpoczął się w piątek wieczorem 19 czerwca. I tak oto Gdańsk ze swą sztuką i artystami zawitał na zaprzyjaźnioną już Altonę w Hamburgu. To wielkie trwające szesnaście dni święto kultury otworzyła w wewnętrznym dziedzińcu ratusza kierownik miejscowego urzędu dzielnicy Liane Melzer. Licznie zebranach gości przywitała także druga burmistrz Katharina Fegebank. Wystąpił również polski konsul dr Marian Cichosz i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Altonale to przede wszystkim wspaniałe imprezy, które  promują Gdańsk, przybliżają hamburczykom naszą sztukę, film i literaturę. Nie bez przyczyny mówi się, że Gdańsk ze swoimi pisarzami stał się niejako stolicą współczesnej europejskiej literatury.

 


Dlatego tak ciekawie zapowiada się 28 czerwca, kiedy to w Muzeum na Altonie ( Museumstrasse 234) o godzinie 14-tej odbędzie się dyskusja o tematyce gdańskiej w  literaturze i filmie. Paweł  Huelle zaprezentuje ostatnią swą powieść „Spiewaj ogrody”. Tytuł zaczerpnięty z wiersza Reinera Marii Rilkego nie mówi wiele, ale potęguje czar niepewności i tajemniczości jaką od wieków owiany jest Gdańsk z bogactwem swej historii i kultury. Miasto to ma swą magię i moc, a za sprawą powstałej w nim Solidarności tak fascynuje i przyciąga Europejczyków. Z Hamburgiem łączy je nie tylko postać Schopenhauera, czy wielokulturowość mieszkańców, ale przyjazne relacje na polu gospodarki i kultury. W części filmowej pokazane zostaną między innymi: „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzeja Wajdy, „Gdańsk. Koniec i początek” Pawła Zbierskiego, „Balet żurawi” Jacka Niegody, „Młyniska” Alicji Karskiej i Aleksandry Went, oraz „Miłość” Filipa Dzierżawskiego.

 


W gdańskich „klimatach” utrzymana jest także wystawa czternastu polskich artystek, które inspirowane stałą ekspozycją Muzeum na Altonie wyraziły swe przemyślenia o przenikaniu obyczajów, o marynistycznym kolorycie pewnych miejsc, wspólnocie i zawiłościach ludzkich losów i celów. Gdańsk i Hamburg, zwłaszcza położona nad Łabą, w sąsiedztwie portu i Targu Rybnego Altona mają wiele podobieństw, nade wszystkio tę samą otwartość na nowości i kult młodości, która wyznacza drogi ku współpracy i wolna jest od jakichkolwiek uprzedzeń. Ciekawie zapowiada się także bogata i różnorodna oferta muzyczny tegorocznego Altonale. Już w tę pierwszą letnią noc Sommernacht zaprezentowała się kolejny już raz gdańska orkiestra kameralna Capella Gedanensis. Wystąpił także Sławek Jaskulski najciekawszy polski pianista jazzowy, kompozytor muzyki fortepianowej, orkiestrowej, teatralnej i filmowej. Ma on za sobą występy na największych scenach świata m. in. Carnegie Hall w Nowym Jorku  i Symphony Hall w Chicago, a także na wielu renomowanych światowych festiwalach. Swój wielki talent zaprezentuje także Krystyna Stańko. Zagrają również Janusz Prusinowski Kompania. Będzie wiele atrakcji i wspaniała zabawa.

 


Polski artysta z Trójmiasta Robert Sochacki, absolwent gdańskiej ASP autor doskonałych świetlnych wizualizacji tak wspaniale oświetlił ratusz na Altonie, że słowa podziwu nadal trwają. Na uroczystość otwarcia  tej znaczącej imprezy przybyli przedstawiciele organizacji polonijnych i wszyscy zgodnie twierdzili, że jest to wielkie i pożądane przedsięwzięcie w mieście w którym niemal 100tys. obecnych mieszkańców ma bezpośrednie, lub już nieco odległe w czasie związki z Polską, w tym także z Gdańskiem. Na Placu Republiki przed ratuszem funkcjonuje gdańskie stoisko promujące atrakcje miasta. Wiącej wiadomości na temat Altonale pod   Fot. www.altonale.de .
S.R

 Fot. www.altonale.de

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.