W sobotę 16 maja o osiemnastej przecięto wstęgę u wejścia do powstałego w Gdyni przy ulicy Polskiej 1 Muzeum Emigracji. Ten nowoczesny, z rozmachem i starannością stworzony objekt mieści się w zabytkowym Dworcu Morskim, tuż przy Nabrzeżu Francuskim. Stąd odpływały przez lata w świat polskie statki i stąd wyruszyło w drogę w latach międzywojennych dwa miliony naszych obywateli, a potem po wojnie ponownie liczne ich rzesze.

Muzeum ma opowiedzieć i przybliżyć historię emigracji i to od wieku XIX po czasy współczesne. Jest to temat interesujący i wciąż żywy. Wystawa główna urządzona została na powierzchni 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Zobaczyć można kilkumetrową multimedialną instalację globu ukazującą polską obecność na świecie. Dla muzeum powstaje największy na świecie model statku - transatlantyku MS Batory. Mamy nadzieję, że będzie to miejsce, które dostarczy wiedzy i wielu wrażeń, które będzie tętniło życiem i powiększało swe zbiory.

Pomysł powołania tej placówki zrodził się podczas rozmów prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka i marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego, któremu tematy emigracyjne były bliskie. Ideę poparł marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i ludzie kultury, pisarze, artyści i politycy, a także Wspólnota Polska.

W Niemczech mamy dwa tego typu muzea: w Hamburgu i Bremerhaven. Ballinstadt po południowej stronie hamburskiego portu w Veddlu powstało w roku 2007 w miejscu gdzie armator i dyrektor generalny HAPAG Albert Ballin założył w 1892 obóz emigracyjny z licznymi barakami, hotelami, jadłodajnią, łaźnią, pralnią, lazaretem, synagogą i kościołem. Z tego miejsca również wybierali się w świat Polacy. Drugie takie muzeum to Deutches Auswandererhaus Bremerhaven otwarte w sierpniu 2005 roku. Ponad 7 milionów ludzi, także nasi rodacy, wypłynęło z tego portu w latach 1830 – 1974 w swoją wymarzoną podróż do lepszego bytu. Tam też przybywało wiele osób, by osiąść na stałe w Niemczech. Z historią polskiej emigracji wiąże się także belgijskie Muzeum Red Star Line w Antwerpii, skąd również udawały się statki w rejs do Ameryki.

Sądzimy, że nasze gdyńskie Muzeum będzie równie, a może i bardziej interesujące, że spełni oczekiwania, będzie miało wirtualną bazę dziejów emigracyjnych rodzin, zaskakiwać będzie swoimi ekspozycjami, tymczasowymi wystawami, odczytami i rozpropaguje naszą piękną Gdynię , a wielu sławnych emigrantów pokaże w świetle ich życiowych emigracyjnych doświadczeń.

W ostatnich dniach do Muzeum Emigracji w Gdyni trafił wyjątkowy dar przekazany przez prof. Zbigniewa Brzezińskiego. To prywatna korespondencja, którą prowadził z Janem Pawłem II w latach 1979 – 1983. W siedzibie Muzeum zaprezentowano odręcznie napisany przez papieża list z 7 czerwca 1980 roku. Cała korespondencja będzie częścią stałej wystawy.

Sława Ratajczak

 

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.