Tak młodzieńczego, radosnego i pracowitego twórcy nie spotyka się często. Robs cieszy się sympatią niemal całej hamburskiej Polonii, bo jest sympatyczny, życzliwy i dowcipny. Dobrze znany i ceniony jest także w Polsce, zwłaszcza we Wrocławiu, z którym związany jest od czasów studiów na Wydziale Architektury tamtejszej politechniki i w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, gdzie studiował scenografię i rysunek satyryczny. Był redaktorem graficznym wrocławskich „Wiadomości·” i „Wieczoru Wrocławia.”

W Hamburgu mieszka od roku 1986 i ma tu wielu miłośników i przyjaciół. W salonach rezydencji Konsula Generalnego przy Maria-Louisen Strasse ujrzymy karykaturalne portrety wszystkich dotychczasowych tutejszych konsulów jego autorstwa. Zawsze uchwyci to, co najistotniejsze i typowe, zawsze rozbawi i przypomni coś niebywale ciekawego i skomentuje to krótko, jakże celnie i trafnie. Od 1992 roku jest aktywnym członkiem organizacji Kunst für Voelkerverstaendigung PEGASUS Fundation e.V. (Sztuka dla Porozumienia Narodów), która skupia ludzi kultury i sztuki. Robert Szecówka jest tytanem pracy. Publikuje w Niemczech, Holandii, Jugosławii, USA, Francji, Włoszech i Rosji. Wystawiał swoje prace w Muzeum Karykatury w Warszawie. Jest współtwórcą Międzynarodowego Festiwalu Satyrykon w Legnicy, organizatorem licznych wystaw i plenerów malarskich na których prezentował tysiące prac i wielokrotnie otrzymywał nagrody. Jego rysunki i ilustracje spotkamy w muzech na całym świecie. Sympatię i uznanie przyniosło mu zaangażowanie w międzynarodową kampanię na rzecz ratowania przyrody. Jest wpisany do Księgi Rekordów Guinessa za napisanie powieści Pałer złożonej z 20 260 wyrazów - wszystkie na literę P.


Za swą pracowitość, za osiągnięcia, którymi sławi nasz kraj i łączy narody uhonorowany został 16 grudnia 2010 Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. Odznaczenie to nadawane jest przez prezydenta cudzoziemcom i zamieszkałym za granicą obywatelom polskim, którzy swą działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową i współpracę łączącą Rzeczpospolitą Polską z innymi państwami i narodami.

Z okazji urodzin życzmy Mu wielu jeszcze wspaniałych pomysłów i uznania, wiele zdrowia i tej wyjątkowej pogody ducha, którą zjednuje sobie przyjaciół!

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.