Kanclerz Niemiec Angela Merkel z prof.  Władysławem Bartoszewskim i Premier RP Ewą Kopacz (Foto: AP)

Niemieccy politycy ze smutkiem zareagowali na śmierć byłego polskiego ministra spraw zagranicznych Władysława Bartoszewskiego. Kanclerz Merkel pochwaliła jego zaangażowanie na rzecz pojednania między Polską a Niemcami.

"Kłaniamy sięprzed dziełem życia tego wielkiego człowieka", kanclerz Niemiec Angela Merkel napisała w depeszy kondolencyjnej do polskiego premiera Ewy Kopacz (na zdjęciu po lewej z art Bartoszewski i Merkel). "Do ostatniego tchu, poświęcił swoje życie służbie dla nas wszystkich."

Bartoszewski zmarł w piątek w wieku 93 lat po ataku słabości w szpitalu w Warszawie. Dwukrotnie pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych, ostatnio od 2000 do 2001 roku był aż do późnej starości aktywny politycznie.

Merkel podkreśliła w szczególności, że Bartoszewski był gotowy do pojednania z Niemcami, mimo swoich doświadczeniach jako więzień hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz i jako uczestnik powstania warszawskiego w WW2. "Zamiast rozpaczy w obliczu niezmierzonego cierpienia w życiu, aby być gorzki lub zemsty, kontynuował niewzruszony jego zobowiązanie do wolności i pojednania", powiedziała kanclerz.

Quelle Deutsche Welle: http://www.dw.de/merkel-wir-verneigen-uns-vor-bartoszewski/a-18408108

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.