Jean-Claude Juncker odbierze 23 kwietnia w teatrze im Gerharda Hauptmanna w Görlitz Międzynarodową Nagrodę Mostu. Ten 61-letni polityk i prawnik znany jest ze swojej na wskroś humanitarnej postawy i prac w Unii Europejskiej. Uczynił on w ostatnich dwudziestu latach wiele dla integracji członków starej i nowej europejskiej wspólnoty, budował porozumienie, sprzyjał stabilizacji, wyznaczał cele dla przyszłości.

Miał wpływ na kształt traktatu w Maastricht, który stworzył Unię Europejską, ożywił Strategię lizbońską, koncentrując się na obszarze społecznym. Jak sam mówi, świat jest niesprawiedliwy i dlatego zajął się polityką. Czyni to doprawdy z sercem i osobistym zaangażowaniem.
W latach 1995 – 2013 był premierem Luksemburga, od 2005 do 2013 przewodniczącym Grupy Euro.

Nagroda Mostu przyznawana jest wybitnym osobom budującym mosty porozumienia pomiędzy ludźmi, narodami, w uznaniu zasług dla wzajemnego zbliżenia nacji, kultur, poglądów. Laureatów wybiera się nie tylko spośród polityków. Jest wśród nich metropolita praski kardynał Miloslav Vlk, założycielka Fundacji Krzyżowa Freya von Moltke, są dziennikarze i historyk, a także mistrz świata w boksie Witalij Kliczko i dobrze znany w Polsce kabaretysta Steffen Möller. Grono Polaków tworzą: Adam Michnik, Władysław Bartoszewski, Norman Davies i Tadeusz Mazowiecki.

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.