Kobiety z Oberlangen

Wspomnienia historii, są dla Polaków dowodem pamięci i hołdu, wyrazem poszanowania dla bohaterów i patriotów. Chcemy, by pewne znaczące w naszych dziejach fakty były przestrogą i nauką, by wiodły ku porozumieniu, nie konfliktom. Na niemieckiej ziemi jest wystarczająco wiele miejsc zaznaczonych długą wojenną martyrologią narodu polskiego, a kwiecień to miesiąc skłaniający ku refleksjom sprzed 70 lat.

12 Kwietnia tego roku przypada 70. rocznica wyzwolenia obozu jenieckiego VI C Oberlangen w Dolnej Saksonii w powiecie Emsland przy granicy z Holandią. Kiedy żołnierze 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka zdobyli stalag znajdowało sią w nim 1736 kobiet z obrony Warszawy – uczestniczek powstania warszawskiego zwiezionych tu z różnych innych stalagów. W tym roku także obchodzimy 70. rocznicę powstania polskiej enklawy Maczków. Niemieckie miasteczko Haren stało się w 1945 roku na 3 lata osadą polską (w ramach nieformalnej tzw polskiej strefy okupacyjnej), zaakceptowaną przez brytyjski zarząd wojenny z marszałkiem Montgomerym na czele. W dniach12 – 13 kwietnia w powiecie Emsland odbędą się uroczystości z udziałem przedstawicieli Konsulatu Generalnego w Hamburgu, przybyłych specjalnie na tę okazję, nie tak wielu żyjących dotąd kombatantek i miejscowych władz (Lagerstrasse 1 - 49779 Oberlangen).


13 kwietnia 2015 o godzinie 11:30 odprawiona zostanie msza św. w języku polskim w dawnym polskim kościele parafialnym św Marcina w Haren (Lange Strasse 10 – 49733 Haren).


29 Kwietnia o 21:00 w telewizji NDR wyemitowany zostanie godny uwagi film dokumentalny na temat historii Maczkowa zrealizowany przez NDR. Jest to jego premiera. Przy okazji zachęcamy do obejrzenia filmu Małgorzaty Bramy „Oberlangen”, by poznać cierpienia i niezwykłą godność polskich kobiet zgromadzonych w tym stalagu.

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.