Pomysłowe, zaradne i pełne energii panie potrafią działać i do pożytecznych zachęcać poczynań. Organizacja zawiązała się w październiku 2001 roku w Berlinie, a teraz ma już sporo osiągnięć i dwie filie w Niemczech. Tę hamburską, najmłodszą mieliśmy okazję poznać na spotkaniu w rezydencji Konsula Generalnego przy Maria Louisen Strasse 23 marca tego roku.

Skład grupy hamburskiej nie jest wielki, ale jakże aktywny i sympatyczny. Okazuje się, że można wiele, przez rok nawet, uczynić, dla propagowania polskiej kultury, nawiązywania międzynarodowych polonijnych kontaktów, popularyzacji języka polskiego wśród naszych dzieci i młodzieży, dla samokształcenia, powiększania doświadczeń i pozyskiwania satysfakcji. Różne zawody, ale taka sama chęć współpracy połączyła je w przyjacielskim kręgu, który z pewnością się wkrótce poszerzy. Młodzieńcza fantazja, niebywała kreatywność, optymistyczne plany i projekty, a przede wszystkim wiara we własne siły sprzyjają przecież sukcesom. Panie opowiadały o swoich kontaktach i podróżach, o imprezach jakie organizowały, mniej o planach, bo te są w opracowaniu, podlegają przemyśleniom i chronione są jak cenna własność. Dotychczasowe ich projekty jak ten „Mnożenie przez dzielenie - a więc Edukacja dla integracji”, a także konkursy, akcje pomocy, to rzeczywiście fantastyczne i owocne inicjatywy łączące polskie berlinianki z członkiniami z Hamburga i Kolonii. Nic dziwnego, że zaskarbiają im sympatię i popularność nie tylko w Niemczech. Planów mają sporo i możliwości, jak się okazuje, również, bo to co robią podoba się i zasługuje na pochwały.


Zespół hamburski tworzą: Anna Piekarek, Barbara Honik, Ula Piskorzynski, Judyta Spyczak von Brzezinska, Viola Krizak, Magdalena Zarychta – Kozlowska i Hanna Synowiecka i Maria Mikoda.


Do rezydencji Konsula przyjechały na spotkanie także koleżanki z Berlina. Wszystkie dowiodły, że działać dla dobra wspólnego, tworzyć i mieć pasje, to sama przyjemność. Oby ich śladami poszły inne Polki! Na emigracji też można żyć pełnią interesujących dokonań, które nas bogacą.

 

Sława Ratajczak

 

Następne spotkanie:

23 kwietnia 2015 (czwartek),

godz. 17.00

Hamburger Bridge Center

Hamburger Strasse 215

22083 Hamburg.

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.