W ubiegłym tygodniu 5 lutego 2015 w gmachu Senatu RP w Warszawie przy ulicy Wiejskiej 6 odbyła się uroczystość podsumowania i rozstrzygnięcia konkursu dla dziennikarzy. Jego tytuł brzmiał: „Awans społeczny i zawodowy Polonii i Polaków za granicą w krajach zamieszkania”. Zwycięzcą został Cezary Galek z polskiego Radia Zachód z Zielonej Góry autor reportażu „Historia z Chopinem w tle”.

Na ten prestiżowy konkurs wpłynęło tego roku wyjątkowo wiele prac, których autorami są dziennikarze z Wielkiej Brytanii, Niemiec, USA, Litwy, Ukrainy, i Polski. Większość z nich publikowana była w mediach elektronicznych, ale dominowały stacje radiowe. Z niemałą satysfakcją oceniła ich poziom wicemarszałek Senatu Maria Pańczyk Pozdziej: Jestem wdzięczna, że przyjęliście państwo nasze zaproszenie do udziału w konkursie, że wykonaliście bardzo rzetelną pracę. Bo trzeba powiedzieć, że zgłoszone prace były przepiękne i było sporo problemów, które wybrać i jaką nagrodę przyznać. A że był to konkurs o tyle szczególny, że promował Polskę i Polaków za granicą, pokazywał ich osiągnięcia i to, co Polak potrafi zrobić i kim jest, to tym bardziej należą się państwu ukłony.

Tego samego zdania był marszałek Bogdan Borusewicz, kierując miłe słowa do dziennikarzy, oddanych służbie promowania Polski. Nic dziwnego, że nagrodzeni laureaci poczuli się usatysfakcjonowani. Halina Ostas i Maria Wieczorkiewicz kolejny raz z sukcesem wystartowały w tym konkursie zdobywając tym razem II pozycję. Trzecie miejsce uzyskała Sława Ratajczak z Hamburga , która na łamach POLONIA VIVA opublikowała cykl reportaży o artystach, biznesmenach, o tych młodych, odważnych i zdolnych, którzy odnaleźli na Zachodzie sprzyjającą dla siebie aurę, ale nie stracili więzi z Ojczyzną, co więcej wspierają ją swymi dokonaniami i doświadczeniami.

Na uwagę zasługują także przyznane młodym dziennikarzom wyróżnienia. Powody do dumy ma Anna Dudzińska za audycję „Kim pan jest panie Oskarze?” wyemitowaną w Polskim Radiu Katowice, a także artykuły Magdaleny Grzymkowskiej z londyńskiego „Dziennika Polskiego i Żołnierza Polskiego. Z należnym uznaniem odniesiono się do prac Andrzeja Godlewskiego ukazanych na antenie TVP Białystok. Redaktor pokazał Podlasian, którym z biedy i szarego, codziennego marazmu udało się uciec w sferę zawodowych i finansowych sukcesów.

Oby ten pożyteczny konkurs trwał, potwierdzając od lat trwającą opiekę Senatu nad Polonią. 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.