W dniu 1 września o symbolicznej godzinie 4.40 w berlińskim sądzie krajowym prawnicy Związku Polaków w Niemczech złożyli pozew o odszkodowanie w wysokości jednego miliarda euro za doznane straty w wyniku grabieży majątku polskiej mniejszości przez państwo niemieckie w 1940 roku.

 

Temat majątku polskiej mniejszości został wpisany do polsko-niemieckiego „okrągłego stołu”, który miał się zająć rozstrzyganiem spraw spornych. Niestety od roku 2011 „okrągły stół” zebrał się tylko raz i jak dotąd temat ten nie został w ogóle podjęty. Dlatego też złożonym pozwem ZPwN chce zwrócić uwagę na konieczność dialogu w tej sprawie i przypomnieć, że grabież polskiego majątku była zorganizowaną akcją III Rzeszy, a Polacy w Niemczech zostali ukarani za to, że byli Polakami. Wielu z nich trafiając do obozów koncentracyjnych, stracili nie tylko majątki ale też życie.

 

mec. Stefan HamburaJak mówi pełnomocnik mec. Stefan Hambura, jest to prawo najstarszej organizacji mniejszości polskiej na terenie Niemiec, która poprzez pozew chce uwidocznić zakres roszczeń przysługujących Związkowi Polaków w Niemczech. Ponadto dodaje, że odszukano dodatkowe dokumenty m. in. mówiące, że przed wojną majątek polskich organizacji mniejszościowych wynosił siedem do ośmiu milionów reichsmarek, a po wojnie jedynie znikoma część tego majątku została zwrócona. Ten miliard euro obejmuje straty majątku jak i utracone zyski. Mecenas podkreśla, że przy dochodzeniu racji Związku Polaków w Niemczech liczy na zdecydowane wsparcie ze strony polskiej.

 

Pressenotic ZPwN

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.