10 września w Bundestagu odbyła się uroczystość z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Swoje okolicznościowe przemówienie wygłosił tam prezydent RP Bronisław Komorowski.  Bronisław Komorowski jest pierwszym prezydentem Polski, który zabrał głos w Bundestagu. 

 

- To, że mogę przemawiać tutaj w sercu państwa niemieckiego, bliskiego i przyjaznego Polsce w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej jest źródłem nie tylko wzruszenia, ale i poczucia szczęścia towarzyszącego pokoleniu tych, memu pokoleniu, których rodzice nie tylko przeżyli koszmar wojny, ale także i polsko-niemieckiej wzajemnej wrogości - powiedział prezydent. Podkreślił on, że pojednanie polsko-niemieckie jest jednym z gwarantów współpracy w całej Europie. Odniósł się także do obecnych relacji Zachodu z Rosją. Ostrzegał przed potencjalną klęską spowodowaną wyrozumiałością wobec przemocy. 

 

Jak informuje Kancelaria Prezydenta w nadzwyczajnym posiedzeniu niemieckiego parlamentu uczestniczyli m.in. prezydent Niemiec Joachim Gauck, kanclerz Angela Merkel i przewodniczący Bundesratu Stephan Weil. W imieniu władz niemieckich prezydenta powitał przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert.

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.