Wielka to strata dla regionu i żal ogromny, który pozostawił w sercach rodaków w kraju i na obczyźnie. Był wielkim patriotą, twórcą Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku w Gminie Stężyca -  społecznikiem, który zarażał miłością do Ziemi Kaszubskiej i zdobył miano Stolema.

 

Zmarł nagle w młodym wieku, a tak wiele miał planów i projektów. Myślał o powstaniu Salonu Literatury Kaszubskiej, chciał postawić pomnik Polaka – Wędrowca, bo dobrze rozumiał problem dawnej i dzisiejszej emigracji. Co roku w CEPR w Szymbarku gościli Sybiracy, Polonusi z Kanady, Niemiec, ze świata, biznesmeni, studenci, animatorzy kultury i miłośnicy tych stron. Uczyli się historii, słuchali o ważnych dziejowych wydarzeniach, o Żołnierzach Wyklętych, o kaszubskich patriotach i działaczach spod sztandarów Gryfa Pomorskiego, o tradycjach, które Kaszubów rozsławiły. Podziwiano eksponaty, które za staraniem Daniela Czapiewskiego zgromadzono u stóp Wieżycy;  Dom Sybiraka spod Irkucka, Zagrodę Kaszuby - Trapera z kanadyjskiego Wilna, Dom Powstańca Polskiego z tureckiego Adamopola, „dom na głowie”, największy fortepian i najdłuższą wyciętą w drzewie deskę.

 

Zachwycano się Danielową Doliną w Nowych Czaplach, czyli osiedlem w stylu tradycyjnego ziemiańskiego budownictwa, rozprawiano o ciekawych ideach i rozwoju przedsiębiorczości także. Był przykładem człowieka pełnego życzliwości, niestrudzonego w działaniu i niesieniu pomocy.  Niech pozostanie w pamięci, a to co czynił, niech będzie twórczą inspiracją dla wielu nas. Na uroczystosci pogrzebowe 7 grudnia w Somoninie przybyli przedstawiciele Polonii z Kanady i z Adampola w Turcji.

 

Cześć Jego Pamięci!   

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.