SPOTKANIE Z AUTORKĄ JOANNĄ KERN - Piątek, 16 listopada, godz. 19.00 / 20.00 (wstęp wolny
Moderuje Piotr Piaszczyński & Domowe potrawy śląskiej kuchni

IGNIS e.V. Europäisches Kulturzentrum
Elsa-Brändström-Str. 6, 50668 Köln

Joanna Kern - katowiczanka, ur. 1948. Absolwentka filologii polskiej na WSP w Opolu. Pracowała jako nauczycielka języka polskiego. Od roku 1983 przebywa w Niemczech.
Po ukończeniu gerontopsychiatrii pracuje jako terapeutka ludzi w podeszłym wieku.Publikuje w polskich czasopismach: "Śląsk", "Strony" i "Indeks". Organizuje wystawy malarskie i reżyseruje przedstawienia teatralne. Mieszka w Krefeld.

Książka, oparta na historii jej katowickiej rodziny, porusza m.in. temat niemieckiej emigracji.Joanna Kern napisała: „Z moimi śląskimi korzeniami, wykształceniem polonistki, nigdy nie przyszło mi do głowy, że też kiedyś będę pakować walizki i wsiadać do pociągu w Kędzierzynie z biletem do Duisburga w kieszeni. W tej samej kieszeni miałam kartkę z jednym zdaniem napisanym przez moją mamę po niemiecku, bo tyle była jeszcze w stanie sobie przypomnieć: „Ich moechte in Duisburg aussteigen”.
A potem: „Od 27 lat obserwuję w Niemczech swoich rodaków. Zachowanie własnej tożsamościna obczyźnie jest trudniejsze, niż by się wydawało: łatwo wtopić się w tutejszą międzynarodową społeczność, zapomnieć o własnych tradycjach, mówić i czytać tylko po niemiecku. Wśród moich znajomych nie ma takiej osoby, a przynajmniej ja takiej nie znam. Mówimy śląską gwarą i po polsku, bo mamy też przyjaciół »goroli «, spotykamy się na śląskich imprezach, czytamy polskie książki i gazety, w domach mamy polską telewizję i radio, dzieci uczą się w szkole języka polskiego, a z domu znają gwarę. Niby to takie proste i oczywiste, racja, ale dla tych, którzy mieszkają w Polsce. Tutaj trzeba tego chcieć, samemu trzeba się o to postarać. Nic z tego też nie dostaliśmy od Niemców w prezencie”.

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.