Euro-Forum Młodej Polonii „Śladami Karola Wielkiego“ w Aachen odbyło się w dniach 9-11 maja 2014 roku. Przyjechali młodzi ludzie z różnych krajów Europy, których łączy wspólne pochodzenie oraz język polski. Przywitaliśmy gości z Polski, Niemiec, Belgii, Włoch, Anglii, Litwy. Było kulturalnie i merytorycznie, dostojnie i na luzie, poważnie i zabawnie. Wydarzenie zakończyło się sukcesem, bo zadowoleni uczestnicy to spełnieni organizatorzy!

 

Celem Euro-Forum Młodej Polonii zorganizowanym z inicjatywy Instytutu na rzecz Kultury i Mediów Polonicus VoG było nawiązanie komunikacji, dialogu i wreszcie wspólnego porozumienia między młodymi Polakami żyjącymi w różnych krajach Europy. To w nich tkwi potencjał i twórcza siła, którą chcą wspólnie wykorzystać dla dobra kraju, z którego pochodzą i języka, którym mówią. Tacy właśnie ludzie pojawili się w maju w Aachen. Otwarci, inteligentni, ambitni, ciekawi świata, ale też nie zapominający o swoich korzeniach, łączącej ich kulturze, tradycjach, języku i mentalności.

 

 

Cała impreza zaczęła się w piątek 9 maja koncertem wrocławskiego zespołu Me Myself And I w centrum miasta Aachen, w Elisenbrunnen. To tam przybyłych gości oraz uczestników Euro-Forum przywitał Wiesław Lewicki, prezydent Instytutu Polonicus.

 

 

 

Niesamowite brzmienie utworów wykonywanych przez polską grupę wokalną zachwyciło wielu, w tym także Aacheńczyków.

 

 

Dlatego po koncercie był czas na rozmowy z zespołem, wspólne zdjęcia, autografy i miłą atmosferę, którą uczestnicy akwizgrańskiego Euro-Forum postanowili przenieść dalej w inne miejsce. Wspólne świętowanie i integracja miały swój ciąg dalszy na popularnej w Aachen „Ponte”, czyli ulicy młodych ludzi, knajp i dyskotek!

 

 

 

W sobotę już „na poważnie” trzeba było wziąć się za pracę nad wspólnym dialogiem, bo to było głównym celem Euro-Forum. Po wspólnym śniadaniu wszystko rozpoczęło się w wyjątkowym architektonicznie i historycznie miejscu - Couven Muzeum. Tutaj przywitał wszystkim Olaf Müller, szef Urzędu Kultury Miasta Aachen, który opowiedział o współpracy miasta Akwizgran z obecną i działającą tutaj Polonią, o wsparciu jakie miasto jej udziela, o Gali Polonicus, odbywającej się już w Aachen od 6 lat, a także o potrzebie komunikacji między młodymi ludźmi wspólnego pochodzenia.

 

 

Potem głos zabrała Barbara Borys-Damięcka, polska senator, Wiceprzewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, z zawodu reżyser teatralna i telewizyjna. Jej wypowiedź dotyczyła problemu emigracji z perspektywy Polski oraz rządu Polskiego. Senator Borys-Damięcka opowiedziała o działaniach rządowych, a także pracy komisji, w której jest wiceprzewodniczącą. Uczestnicy Euro-Forum mogli dowiedzieć się jaką pomoc mogą uzyskać ze strony polskiej jako osoby polskiego pochodzenia lub emigranci.

 

 

Panel dyskusyjny „Skąd jesteśmy, gdzie żyjemy: nasza Europa” poprowadziła berlińska dziennikarka Agata Lewandowski, która najpierw opowiedziała o niemieckiej emigracji i problemach młodych emigrantów, a potem zaprosiła do dyskusji samych uczestników, którzy chętnie dzielili się z pozostałymi faktami ze swojego życia, poglądami i nadziejami na przyszłość. Było bardzo ciekawie, pouczająco i motywująco!

 

 

Na zakończenie tej części Euro-Forum głos zabrał Wiesław Lewicki, który podsumował przedpołudniowe spotkanie, podziękował przybyłym gościom i zachęcił wszystkich do wspólnego zwiedzania miasta Aachen.

 

 

To właśnie czekało na uczestników akwizgrańskiego Euro-Forum, którzy najpierw udali się do Museum Gazety, gdzie mogli wspólnie podyskutować i posluchać ciekawych historii na temat życia Władcy Europy – Karola Wielkiego.

 

 

Potem wszyscy zgodnie udali się na spacer po akwizgrańskiej starówce po to, by odkryć wiele miejskich tajemnic, spróbować akwizgrańskiego specjału kulinarnego – printów, oraz przyjrzeć się w bliska katedrze – przepięknym prezencie Karola Wielkiego dla mieszkańców miasta. Tym zakończyła się druga część Euro-Forumowych rozważań.

 

 

Wieczorem wszyscy spotkali się w aacheńskim ratuszu, po którym oprowadził Marek Palczyński, Dyrektor Instytutu Polonicus.

 

 

Był czas na wywiady i wspólne zdjęcia.

 

 

A zaraz potem gwóźdź programu – to na co wszyscy czekali, czyli Gala Polonii z wręczaniem nagrody Polonicus w czterech kategoriach.

 

 

Tutaj uczestnicy aacheńskiego Euro-Forum mieli okazję poznania osób ważnych i wzięcia udziału w bezprecedensowym wydarzeniu.

 

 

Było też drugie spotkanie z Me Myself And I.

 

 

Wszyscy goście bawili się wspaniale i prowadzili ciekawe rozmowy.

 

 

Akwizgrańskie Euro-Forum zakończyło się w niedziele 11 maja wspólnym śniadaniem, na którym cała impreza została podsumowana. W oczach wyjeżdżających widać było radość i spełnienie z powodu nawiązanych kontaktów i przjaźni. Choć wszyscy żałowali, że spotaknie było tak krótkie, a tematy rozmów niewyczerpane, gdzieś padł pomysł, że w przyszłym roku spotkamy się tu ponownie. Dlatego wydarzenie, które odbyło się nazywamy dziś I Euro-Forum Młodej Polonii!

 

 

Foto: Jolanta Paluszkiewicz

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.