Co znaczy polskość dla kogoś, kto wyjechał z Ojczyzny i zamieszkał z dala od niej? Pytanie może banalne i zadawane przez wielu, ale dla każdego z nas, emigrantów, niosące prywatny, bardzo cenny, wręcz unikalny ładunek. Dla mnie to słowo niewątpliwie kojarzy się w pierwszej chwili z utratą. Utraconą Polską, Polską z oddali... Obrazek, który siłą rzeczy uległ fragmentacji jak rozbite lusterko, które, gdy stanowiło całość, świeciło jasnym, mocnym blaskiem i które nagle rozpadło się na osobne kawałki, rzucające znienacka świetlne refleksy, odblaski polskości. Gdy rozglądamy się wokół siebie, znajdujemy tu mnóstwo tych błyszczących okruchów i nasze oko nieomylnie wyłapie każdy znajomy sygnał, bo jest to coś co zostało wpojone w naszą duszę i pozostanie tam na zawsze. Ja zebrałam juz wiele takich okruchów, czasem w miejscach zupełnie dla mnie nieoczekiwanych i stworzyłam swoją własną, cenną kolekcję. Lubię ogrzewać się w jej blasku.

 

Zupełnie nieoczekiwanie odblask polskości zaświecił, gdy zbliżał się ku końcowi mój ostatni rok w amerykańskim liceum w New Hyde Park. Moim ulubionym przedmiotem była tam chemia. Zdecydowałam, że wezmę ją na zaawansowanym poziomie, i w ten sposób poznałam moją nauczycielkę, panią LaPiano. Dilaps, bo tak ją nazywaliśmy, jest wspaniałym nauczycielem i równie ciekawą osobą. Dzięki niej poznałam nie tylko tajniki chemii, obserwowałam ciekawe eksperymenty w labolatorium, ale i otrzymałam wiele cennych rad o tym jak pracować na sukces w Ameryce, gdzie tak wielu młodych ludzi z całego świata próbuje swoich sił. Polubiłam bardzo chemię i zachęcona przez panią LaPiano wzięłam udział w olimpiadzie chemicznej, osiągając bardzo dobry wynik. Jakie było moje zaskoczenie, gdy na pożegnanie dostałam od mojej nauczycielki wspaniałą książkę Barbary Goldsmith „Obsessive Genius”, opowiadającą o życiu Marii Skłodowskiej-Curie. Każdy z Polaków zna postać Marii Skłodowskiej-Curie i oczywiście jest bardzo dumny z naszej genialnej rodaczki, jednak dzięki tej książce zrozumiałam kim naprawdę była Maria Skłodowska, jak wielką siłę woli, charakteru i umysłu wykazała w dążeniu do swojego celu i jak wspaniałym przykładem jest dla nowych pokoleń Polaków, zwłaszcza tych, którzy tak jak ona, rzucili się na głęboką wodę, opuszczając Polskę i kształcąc się na uczelniach świata. Musiała pokonać przeszkody rodzinne, obyczajowe, językowe, finansowe, a nawet polityczne, by kształcić się na Sorbonie w Paryżu i osiągnąć wielkie sukcesy naukowe, uwieńczone nagrodami Nobla. Ten odblask polskości dał mi dużo motywacji w moich staraniach i często w myślach przywołuję obraz młodej Marii, która studiuje w swoim pokoju na poddaszu paryskiej kamienicy. Dzięki temu łatwiej mi przezwyciężyć własną słabość i zwątpienie w trudnych chwilach.

 

Wiele blasku i ciepła polskości odkryłam w lekturze książki „Tędy i owędy” Melchiora Wańkowicza, który w latach 1951-56 mieszkał w Glencove na Long Island ze swoją rodziną. Rozdział zatytułowany „Kto by to widzioł?... W amerykański ziemi?...” opowiada o przenikaniu się amerykańskiej, codziennej rzeczywistości z polską, rodzinną i historyczną tradycją, w której pan Melchior (Daduna) i jego żona Zofia (Puma) starają się wychować swoje wnuczki Anię i Ewę. One tak jak ja na codzień mają amerykańską szkołę, koleżanki i amerykańskie problemy, ale w domu spotyka je inny świat, wypełniony opowiadaniami o Krasnoludkach i Sierotce Marysi, o Królowej Jadwidze, o Wawelu, czy wreszcie o Powstaniu Warszawskim, w którym zginęła jedna z córek Państwa Wańkowiczów. Te opowieści uświadamiają mi moją odrębność tutaj, ale nie czynią mnie obcą. Raczej dają mi poczucie dumy z tej inności i stanowią moją własną enklawę polskości.

 

Odblaskami polskości mogę nazwać moje polskie przyjaźnie rozsiane po świecie. Ada w Londynie, Kewin w Norwegii, Monika w Polsce... to moi polscy przyjaciele, których poznałam w dzieciństwie i wciąż pamiętam jak bawiliśmy się w berka i chowanego. Los sprawił, że znaleźliśmy się w różnych częściach ziemi, ale nasza więź nie wygasła i dzięki nowoczesnej technologii możemy być ciągle w kontakcie rozmawiając ze sobą po polsku. Mimo upływu lat, właśnie dzięki wspólnej polskiej przeszłości, wciąż nie brak nam tematów do rozmów, czasem rozumiemy się nawet bez słów i zawsze śmieszą nas te same żarty. Ja i moi przyjaciele celebrujemy polskie święta i tradycje, bo nie wyobrażamy sobie Wigilii bez opłatka, grzybowych uszek i barszczu, a Wielkanocy bez poświęcenia koszyczka i pisanek. Polskie kolędy i świąteczne obyczaje dają mi poczucie więzi i kontynuacji polskich tradycji.

 

Na koniec dodam tylko, że do mojego ukochanego pieska Fido mówię po polsku i uczę go polskich komend „siad” i „daj łapę”, a co druga piosenka w moim IPodzie należy do polskiego wykonawcy i śpiewam sobie po polsku, jadąc do szkoły.

 

Wiele jest jeszcze tych okruchów. Zbieram je i smakują jak okruchy polskiego chleba, kupionego w polskiej piekarni. Naprawdę żaden inny chleb nie smakuje tak jak ten nasz. Czasem myślę, że nie dałoby się bez niego przetrwać. Dzięki tym i innym odblaskom polskości mogę iść naprzód, bo dodają mi sił. Może za ileś lat ten blask przyblednie i straci się moc, bo chyba nieuniknione jest przystosowanie się i akceptacja tej najbliższej rzeczywistości, ale nigdy nie przestanę czuć się Polką, tak jak nigdy nie zapomnę mojego języka, w którym najlepiej umiem wyrażać moje myśli i uczucia.

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.