Studia – przez wielu uważane za najwspanialszy czas. Może właśnie dlatego, że to tutaj zaczyna się taka (nie)prawdziwa dorosłość. Imprezy, balangi i „melanże” (zwane również „dzikim melo”) - to wcale nie wszystko co czeka na młodziutkiego, początkującego studenta...

 

Studiowanie w wielu przypadkach boleśnie (lub też mniej) łączy się z wyprowadzką od rodziców. Często też ze zmianą miasta, otoczenia, znajomych – a to przecież całe życie kogoś kto ma 19 lub 20 lat! Trzeba zacząć troszczyć się o siebie. I choć brzmi to infantylnie – zakupy, sprzątanie, prasowanie, gotowanie – nie jest to wcale łatwe. Trzeba o wszystkim pamiętać samemu. SAMEMU! Pół biedy, jeśli wiesz do czego służy patelnia, a w domu czasem pomagałeś sprzątać. Najgorzej jeśli nic nie potrafisz, a wydaje ci się, że takie to przecież łatwe... Nie. To nie jest łatwe. Na pewno nie wtedy, kiedy na głowie masz tysiące wykładów, ćwiczeń, bieganie między uczelnianymi budynkami, spóźnianie się na autobus, zapominanie stroju na judo i impreza w pobliskim akademiku. Pamiętaj, proza życia w tym zwariowanym świecie również przybiera formę... wariactwa. Więc lepiej przygotuj sie na to, że nie dojesz, możliwe, że przykleisz się do brudnej podłogi w lazience, a na uczelnie pobiegniesz w pomiętej bluzeczce – jak to mawia mama: „jak psu z gardła”. Tak, właśnie to cie czeka. Ale nie martw się... Wszyscy muszą przez to przejść, kiedy wreszcie wyprowadzą się od rodziców. Ciesz się, że spotyka cię to teraz, a nie kiedy masz 30 albo 40 lat... Wtedy taka zmiana musi być naprawdę wielkim szokiem!

 

Jak zorganizować się w tym wszystkim? Niektórym pomaga skrzętnie przygotowany plan dnia, przyozdobiony szlaczkami, z podkreślonymi godzinami. Niektórzy z kolei „idą na żywioł” – czyli robią to, co aktualnie jest do zrobienia, niczego nie planując. Ale trzeba mieć bardzo dobrą pamięć albo... lubić biegać, bo z tym to się niestety wiąże. Najlepiej jest chyba... przeczekać i poznać siebie! Poznać swój styl życia, dowiedzieć się tego jak lubię żyć, jakie tempo jest dla mnie odpowiednie. W domu ciężko jest poznać się tak dogłębnie, kiedy po szkole mama poda ci gołąbki, a czyste skarpetki, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, znowu znajdują się w twojej szufladzie z bielizną – i naprawdę nie wiesz skąd! Tak, rodzice, często pomagają nam tak bardzo, że potem to aż... boli. Dlatego: cierpliwości! Musisz się po prostu przyzwyczaić!

 

Samo studiowanie też okazać może się niemałym szokiem. Możesz zapomnieć o powtarzanym co 45 minut pytaniu w stronę kolegi, który ma zegarek: „za ile dzwonek?”, podrabianych zwolenieniach od rodziców, równych przerwach i innych takich... O ile tobie może się to podobać, o tyle twój pęcherz może na tym ucierpieć... Dlatego pamiętaj: ćwiczenia i wykłady trwają zazwyczaj półtorej godziny, czasem dwie piętnaście, a czasem nawet trzy godziny! Przygotuj się na to, i... nie pij bezpośrednio przed zajęciami! Jeśli już o płynach mowa, nie zachłyśnij się tym, że nikt nie sprawdza obecności na wykładach. Myślisz, że na wykład nie pójdziesz tylko dziś... no może jeszcze w przyszłym tygodniu, ale to już ostatni raz... a potem nagle poznajesz swojego wykładowcę na... egzaminie! Ewentualnie drugi raz spotkać możesz go jeszcze na poprawce. Lepiej poznaj wszystkich wykładowców na początku i sprawdź czy i gdzie naprawdę warto pozwolić sobie na ewentualne nieobecności, żeby potem nie żałować. Najbardziej zadziwić mogą chyba uczelniane budynki i ich wnętrze. Zapomnij o dwuosobowach ławkach (chyba, że studiujesz na wydziale lingwistycznym czy filologicznym) – zajęcia odbywają się najczęściej w wielkich aulach, z niewygodnymi siedzeniami i podstaweczkami do notowania. Jeżeli na twojej uczelni jest inaczej – ciesz się, jesteś w mniejszości! Swoim ogromem przerażać może też liczba osób na roku. Czasem bywa tak, że przez 3 lata nie poznasz wszystkich, z którymi studiujesz, bo gdy na wykładzie towarzyszy ci 300 osób, można się pogubić! Przyzwyczaj się do swojej grupy, z którą będziesz mieć ćwiczenia, lektoraty czy inne laboratoria, i to tam szukaj przyjaciół. W tymi ludźmi spędzać będziesz najwięcej czasu.

 

Sesja – zmora każdego studenta. To ten czas kiedy najlepiej będzie jak zapomnisz o imprezach, sprzątaniu, jedzeniu i innych takich przyziemnych kwestiach. Sesja znaczy jedno „ucz się, kuj, ryj, albo zapłacisz za warunek”. Egzamin warunkowy do przyjemnych nie należy, to oczywiście dopiero gdy oblejesz poprawkę, ale o to nie trudno – nie wszystkie przedmioty (i wykładowcy) „są do przejścia”, jak to się mówi. Na studiach trzeba być przygotowanym na to, że można oblać coś, mając to w małym palcu, lub zdać na 5 coś, o czym nie mamy zielonego pojęcia. Szczęście! To jest to czego przy sesji bardzo nam potrzeba. Ale żeby temu dopomóc, wypada przysiąść do książek. Dlatego ten czas studentom nie kojarzy się dobrze. Ci, którzy chcą kiedyś wreszcie studia skończyć, w tym okresie zapominają o typowym studenckim życiu i... kują, kują, kują... Mus to mus. W końcu na studiach trzeba też się pouczyć...

 

Studiowanie dla jednych to najpiękniejszy okres w życiu, dla innych bardzo trudny (mowa o studentach medycyny i prawa – aporpos, ich treść tego rozdziału poradnika absolutnie nie dotyczy). Jedno jest pewne – studia uczą, i to bardzo. Nie chodzi wcale o naukę, związaną z wybranym przez nas kierunkiem, ale o naukę życia, o poznawanie siebie i o stawanie się dorosłym. Samemu!

 

W NASTĘPNYM ODCINKU: Po co i jak pracować?

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.