"Nasza droga do wolności" to temat spotkania z Prezydentem Lechem Wałęsą i autorem biografii Reinholdem Vetterem.

 

Organizowany przez JE Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej Salon InMitte wpisał się na stałe w kalendarz cyklicznych spotkań, na które zaprasza się wybitne osobistości ze świata polityki, biznesu, nauki i kultury. Gospodarz nadał tym debatom ekskluzywny charakter, co przyciąga coraz szersze kręgi zainteresowanych. W sali konferencyjnej Hotelu der Rome 27 maja br. gościł prezydent Lech Wałęsa, który w Niemczech dla większości społeczeństwa jest i pozostanie bohaterem. Wałęsa, ikona Solidarności, cieszy się tu dużą popularnością i zawsze jest przyjmowany godnie i z wielkim szacunkiem.  W spotkaniu uczestniczyła pierwsza dama Niemiec, partnerka życiowa prezydenta Joachima Gaucka, Daniela Schadt, oraz całe rzesze z niemiecko-polskich sfer polityki i dyplomacji.  

 

Lech Wałęsa wielokrotnie gościł w Berlinie, jego słuchacze wiedzą więc już, że mogą się spodziewać bardzo osobistych wypowiedzi, interesującej, nietypowej interpretacji tego, co było oraz odważnego komentarza do aktualnych wydarzeń. Znamy Lecha Wałęsę, wiemy, że nie kreuje się na intelektualistę i że zdaje sobie sprawę z własnej niedoskonałości. Szczerze o tym mówi i przyznaje się do popełnianych błędów. Bywa ostrożny w ocenie ludzi, choć czasami przekracza granice sensu, a niekiedy bywa zbyt surowy w ocenach. Jest to oczywiście reakcja obronna na potężna nagonkę, bezpardonową krytykę, jaką mu towarzyszy na każdym kroku. Niemcy często powtarzają, że nie zrozumieją, dlaczego Wałęsa we własnym kraju budzi tyle kontrowersji, wszak nie ma ludzi doskonałych?

 

A przecież Wałęsa potrafi korzystać z życiowej wiedzy i właśnie ta cecha wyróżnia go od wielu innych polityków. Widać, że dość uważnie słucha głosu swoich doradców i tych, którzy go otaczają. Najczęściej są to bardzo mądrzy ludzie. Co najważniejsze, potrafi właściwie ocenić daną sytuację, posiada dar przewidywania. Tak, ma intuicję polityczną. I choć często  zmienia się jego optyka, to trafnie potrafi ocenić lata przebytej drogi Polski do wolności. Wszyscy wiemy, że Lech Wałęsa chciałby przekazać nam swoje spostrzeżenia i podzielić się doświadczeniami. Na pewno w jego zatroskaniu przebija się troska, by nie zaprzepaścić zwycięstwa, jakim było odzyskanie wolności. Mówił o tym w rozmowie z byłym korespondentem mediów w Europie Wschodniej, Reinholdem Vetterem  i autorem biografii Wałęsy. Fenomen Wałęsy polega na tym, że osobiście jest święcie przekonany o misji dziejowej, jaka mu została wyznaczona przez Opatrzność. Ile w tym jest prawdy, a ile mistyfikacji? Nieważne, jak go oceniają inni, jest i pozostanie ikoną, legendą, bohaterem, mitem. Ze wszystkimi wadami, upadkami, wzlotami. Blask Wałęsy nie zagaśnie!  Tak mi się wydaje. Rozmowa z Lechem Wałęsą była dla uczestników spotkania żywym wspomnieniem okresu walki, poświęcenia, ogromnej pracy dla dobra obecnego i przyszłego pokolenia.

 

Krystyna Koziewicz

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.