2 maja Polacy na całym świecie obchodzą Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto ustanowione zostało w 2002 roku w uznaniu „wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków, tak mieszkających w Kraju, jak i żyjących poza nim”.

 

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” tradycyjnie w tym dniu organizuje w Warszawie spotkanie przedstawicieli Polonii z wielu regionów świata. W tym roku wspólne obchody 2 maja - Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą - rozpoczęły się w Warszawie przemarszem Polonii i zaproszonych gości sprzed Domu Polonii, przez Krakowskie Przedmieście na plac przed Pałacem Prezydenckim, w asyście Podlaskiej Chorągwi Husarii, dwunastoosobowej grupy rekonstrukcyjnej. W pochodzie, który przeszedł Krakowskim Przedmieściem do Pałacu Prezydenckiego uczestniczyli przedstawiciele organizacji polskich i polonijnych z różnych zakątków świata oraz harcerze ze Sztokholmu. 

Delagacja polonijna podczas ceremonii wręczania flag

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyła się uroczystość podniesienia flagi państwowej oraz wręczenie flag jednostkom wojskowym, organizacjom pozarządowym, szkołom i organizacjom polonijnym. Corocznie do uroczystości zapraszanych jest kilka kolejnych organizacji polonijnych. W tym roku zaszczytu odebrania biało-czerwonych flag z rąk Prezydenta Bronisława Komorowskiego dostąpili m.in.: Longin Komołowski - prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”; ks. hm. Paweł Drążyk - komendant Niezależnego Hufca Harcerstwa Polskiego „LS-Kaszuby” w Szwecji; Jan Cytowski - wiceprezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej; Aleksander Zając - dyrektor Biura Organizacji Polskich w Berlinie; Ryszard Stankiewicz - prezes Związku Polaków na Łotwie; Teresa Kopeć - prezes Wspólnoty Polskich Organizacji w Austrii „Forum Polonii”; Józef Szymeczek - prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej.

 

 

Alexander Zając odbiera flagę z rąk Prezydenta Bronisława Komorowskiego

 

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.