rezyser filmu Grzegorz StypaRosco International i Fundacja Czardasz w berlińskiej szkole teatralnej Reduta kierowanej przez prof. Teresa Nawrot pokazano film Grzegorza Stypy "Tych miasteczek już nie ma". Ot, typowa historia podobna do wielu żydowskich rodzin, jak w przypadku bohaterki filmu - Rebeki Goldman. Babcia Rebeki razem z dziećmi chcąc uratować się od holokaustu emigruje do USA, po jej śmierci wnuczka zdobywa się na podróż do Krakowa do miejsca, gdzie zamieszkiwała żydowska diaspora – Kazimierz. Konkretnym celem podróży jest zamiar odzyskania utraconego w czasie wojny domu po babci. Film pokazuje wielowątkowe aspekty z przeszłości na kanwie piosenek śpiewanych przez odtwórczynie głównej roli Ewa Warta Śmietana. Tych miasteczek już nie ma – jak wskazuje tytuł filmu, jednak w pamięci ich dawnych mieszkańców zachowały się obrazy z przeszłości: kościoły, uliczki, place, kamienice, które nadawały specyficzny klimat życia wspólnoty. Spotykane przez bohaterkę miejsca przywołują zarówno sentymentalne, jak i dramatyczne wspomnienia, które nawet z upływem czasu nie wygasły. Reżyser filmu przywołując z przeszłości niezwykłe wątki rodziny Goldman nie zamierzał oskarżać czy wskazywać odpowiedzialnych za zgotowany los żydowskich rodzin. Zmusza jednak widza do refleksji dyskretnie posługując się symboliką, jak w przypadku  sceny ucieczki dzieci z sierocińca przed hitlerowcami. Film pokazuje, że nic nie jest dane raz na zawsze, na własność pozostaje jedynie pamięć, z której nikt nie może jej stamtąd przepędzić! Reasumując, reżyser na swój sposób zaaplikował przyszłym pokoleniom i „mędrcom” ze świata rządzących przesłanie o wymownej treści bez zbędnego patosu. Film ogląda się z zaciekawieniem, zwłaszcza melodyjne piosenki w doskonałej aranżacji. Wszak niektóre z nich znane są ze słyszenia.    
Wszystkie plenerowe sceny filmu rozgrywane były w Krakowie na Kazimierzu, który współcześnie przeżywa drugie życie i po Wawelu staje się główną atrakcją turystyczną Krakowa.
W filmie zagrali: Jerzy Trela, Leopold Kozłowski i Piotr Politowski. Na pokazie obecny był reżyser Grzegorz Stypa oraz prezes Rosco Fundational Aloes Rostek.

Krystyna Koziewicz

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

 

  Zeitschrifft der POLONIA

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.