W sobotę 15 października br. w Domu Concordia w Herdorf Dermbach miały miejsce obchody świętowania 20. rocznicy działalności stowarzyszenia Chrześcijańskie Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech e.V. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św., której przewodniczył ks. abp Jan Romeo Pawłowski, delegat ds. Nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Po Eucharystii mającej miejsce w nowo wybudowanej kaplicy, którą w niedzielę 6 listopada br. poświęci Nuncjusz Stolicy Apostolskiej w Niemczech abp. Nikola Eterović, tak przeorganizowano jej przestrzeń, aby tam przeprowadzić okolicznościową konferencję. W Eucharystii i konferencji udział wzięło wielu zaproszonych, przybyłych z kraju i zagranicy gości.

Pośród obecnych wymienić należy: panią senator Janinę Sagatowską, przewodniczącą Komisji Łączności z Polakami za Granicą, dyrektora biura Sekretarza Stanu Pana Mininistra Adama Kwiatkowskiego – szefa Gabinetu Prezydenta RP – pana Kazimierza Kuberskiego, który odczytał list pana ministra, pana dyrektora Mateusza Stasiek, który w obecności Konsuli Generalnych z Monachium Pana Andrzeja Osiaka i z Kolonii Pana Jana Sobczaka, zabrał głos reprezentując Pana Ministra Jana Dziedziczaka – Sekretarza Stanu ds. Parlamentarnych, Polonii i dyplomacji w MSZ. Obecne były i głos zabrały również posłanki: Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Joanna Fabisiak i Dorota Wypych – reprezentantki Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą. Wśród przybyłych swą obecność zaznaczyli również przedstawiciele organizacji polonijnych: Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Pilat i Wiesław Lewicki,, Związku Polaków w Niemczech spod znaku Rodła, Polskiej Macierzy Szkolnej, Polskiej Rady Związek Krajowy w Berlinie oraz przedstawiciele Fundacji: Stowarzyszenie Wspólnota Polska i Fundacji Wolność i Demokracja z Warszawy. Po zakończeniu konferencji nastąpił uroczysty obiad przygotowany przez dyrektora Concordii ks. Damiana Lewińskiego. Ostatnim akordem obchodów był krótki program artystyczny w wykonaniu uczniów polskiej szkoły przy PMK Wiesbaden oraz występ Zespołu Folklorystycznego POLONEZ z Darmstadt.

Na zakończenie obchodów przewodniczący Chrześcijańskiego Centrum wyraził publicznie przekonanie, iż przed stowarzyszeniem stoi  jeszcze wiele wyzwań i działań, które – z Bożą pomocą i przy współpracy życzliwych osób – w następnych latach Centrum pragnie podjąć i ku pożytkowi mieszkających w Niemczech rodaków realizować.

ks. dr Adam Prorok, Przewodniczący Chrześcijańskiego Centrum

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

 

  Zeitschrifft der POLONIA

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.