Trochę historii. Pierwszy festiwal pod nazwą "Polsko - Niemieckie Spotkania Kulturalne Dzieci i Młodzieży" odbył się w 1994 roku. W 1995 roku festiwal otrzymał nazwę "Razem we Wspólnej Europie" i został włączony do uroczystych obchodów "Roku Polskiego w Bawarii", organizowanych przez Ministerstwo Kultury w Warszawie i Konsulat Generalny w Monachium przy współpracy Rządu Bawarii.

Koncerty galowe uroczyście otworzyli: Alina Grabowska - redaktorka Radia Wolna Europa w Monachium i prof. Andrzej Stelmachowski - przewodniczący Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Warszawie. Szczególną sympatią publiczności cieszyły się występy Maluchów z monachijskiej grupy "Polonia" i zespołu wokalnego "Chochliki", reprezentującego Telewizję Polonia.

W 1997 roku za scenie wyróżniały się 11- letnia wokalistka Alicja Bachleda Curuś z Krakowa, późniejsza Zosia w filmie "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy i legendarny zespół wokalno-taneczny "Gawęda" z Warszawy.

Pięciolecie festiwalu świętowano w monachijskim Gasteigu a zaszczyciła go swoją obecnością Barbara Kolago, autorka programów telewizyjnych: "Na polska nutę", "Szkoła na wesoło" i "Polskie ABC". Publiczność zachwycił występ zespołu muzyki średniowiecznej "Pressus" z Gdyni, nagrodzonego Złotą Harfą na konkursie "Schola Cantorium". Festiwalowe koncerty kilkakrotnie emitowała na swojej antenie Telewizja Polonia.

W 2000 i 2001 roku podziwiano między innymi: Ewelinę Saszenko z Litwy - późniejszą finalistkę Konkursu Piosenki Eurowizji w Düsseldorfie, Melanię Kopp - reprezentantkę Kadry Narodowej Niemiec w gimnastyce artystycznej i tancerzy z Taufkirchen, wielokrotnych mistrzów Niemiec i Europy w tańcu sportowym.

Gościem specjalnym festiwalu w 2002 roku był wybitny polsko-niemiecki muzyk jazzowy - Leszek Zadlo. Na scenie prezentowały się między innymi: laureatki "Festiwalu Piosenki" przy Polskiej Misji Katolickiej w Monachium - Ania Szmigiel i Agnieszka Wczasek.

Na festiwalach w 2003 i 2004 roku wystąpili między innymi: laureaci telewizyjnej "Szansy na Sukces" i polscy finaliści konkursu "Eurowizji dla Dzieci" w Kopenhadze. Gwiazdami koncertów galowych były świetnie zapowiadające się młode wokalistki: Marina Luczenko i Monika Malec, obecnie aktorka Teatru Muzycznego we Wrocławiu

W trakcie koncertów w 2005 roku podziwiano talent Marty Florek, późniejszej finalistki programu "The Voice of Poland", której głos można usłyszeć w filmie "Syberiada Polska". Szczególnie serdecznie oklaskiwano występy zespołów tanecznych: "Kwiaty Polskie" ze Szwecji i "Hinterskirchen" z Bawarii.

W 2006 roku festiwalową scenę zdominowali tancerze polonijnego zespołu "Orlęta" z Londynu i "Pamp - Spoko" z Zielonej Góry - kierowanego przez choreografa programu " You Can Dance".

W 2007 roku koncert galowy uroczyście otworzył prof. Władysław Bartoszewski - Sekretarz Stanu w kancelarii Rady Ministrów, laureat Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi RFN. Na koncercie galowym publiczność zachwyciła bajkowa choreografia zespołu "Słońce" z Barlinka i bawarski Schuhplattler w wykonaniu grupy "Pauluszell".

Gościem specjalnym festiwalu w 2008 roku był wybitny niemiecki muzyk i kompozytor - Rolf Zuckowski. Artysta posiadający na swoim koncie ponad 60 złotych i platynowych płyt zaprosił do wspólnego występu wszystkie dzieci, zarówno te z sceny jak i te z widowni.

Gwiazdą listopadowej "Kuźni Talentów" współorganizowanej z Polska Radą w Niemczech była Grażyna Łobaszewska.

W 2009 roku festiwalową widownię zachwycili między innymi niemieccy tancerze ze Studia Ammersee i Międzynarodowej Szkoły Baletowej w Bonn.

Drugą część festiwalu zaszczycił swoim udziałem Peter Maffay - popularny niemiecki piosenkarz i kompozytor, twórca znanej wszystkim dzieciom "Tabalugi". Na koncercie galowym kompozytor został odznaczony Orderem Uśmiechu, największą nagrodą przyznawaną dorosłym przez dzieci.

W koncercie wzięła także udział córka barda Solidarności Jacka Kaczmarskiego - Patrycja Kaczmarska.

W 2010 roku na festiwalowej scenie zmierzyli się niemieccy i polscy mistrzowie hip- hoppu z "Tiger Dance Company" w Monachium i Fabryki Tańca "Idol" w Radomiu.

Na "Kuźni Talentów" wyróżniały się młode wokalistki: Małgorzata Główka z Kielc i Agnieszka Pszczola z Brukseli. Gościem specjalnym koncertu galowego była Agnieszka Hekiert, polsko-niemiecka wokalistka jazzowa, vocal coach programów telewizyjnych: "X-Factor", "Mam Talent", "Fabryka Gwiazd", "Twoja twarz brzmi znajomo".

Niespodzianką festiwalu w 2011 roku był koncert polsko - niemieckiego wokalisty Thomasa Godoja, zwycięzcy programu telewizji RTL "Deutschland sucht den Superstar". Na jesiennej "Kuźni Talentów" ogromnymi brawami nagrodzono młodego wirtuoza skrzypiec - Olivera Szykulskiego z Würzburga.

Festiwal w 2012 roku rozpoczęła dekoracja Złotym Krzyżem Zasługi Hartmuta Tanskiego, członka prezydium Stowarzyszenia Festring München e.V. Złoty Krzyż Zasługi został przyznany przez Prezydenta Polski, Bronisława Komorowskiego na wniosek Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia Polonia e.V. w Monachium.

Festiwalową widownię wzruszył występ polsko - niemieckiego duetu wokalnego: Hani Markiewicz z Legnicy i Jana Niedringhaus z Monachium.

Gwiazdą "Kuźni Talentów" była Lidia Bednarz - polonijna wokalistka i instruktorka śpiewu, wokalistka formacji "Abba Review"

W 2013 roku gośćmi specjalnymi festiwalu byli: Olga Kalicka, młoda aktorka znana z serialu "Rodzinka pl." i Michał Szpak - finalista programu X Factor, znany z oryginalnego i kontrowersyjnego wizerunku scenicznego.

Gwiazdą festiwalu w 2014 roku był Michał Kaczmarek - laureat prestiżowych festiwali wokalnych m. innymi Czesława Niemena i Andrzeja Zauchy, ostatnio występujący w duecie z Krystyną Prońko.

Na "Kuźni Talentów" organizowanej z okazji 10 - lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej wystąpiły młode talenty z Polski, Niemiec, Austrii, Litwy, Francji i Łotwy.

Gościem specjalnym koncertu galowego była wybitna wokalistka jazzowa - Agnieszka Hekiert.

W dotychczasowych edycjach festiwalu "Razem we Wspólnej Europie" wzięło udział ponad pięć tysięcy uczestników z Polski, Niemiec i innych krajów Europy. Podczas wspólnych spotkań, koncertów, warsztatów i wycieczek w najpiękniejsze zakątki Bawarii, młodzież miała okazje do nawiązania kontaktów, wymiany doświadczeń i promocji dorobku własnego artystycznego.

Od 10 lat, w ramach festiwalu organizowany jest Polsko-Niemiecki Konkurs Piosenki, w trakcie którego młodzi wokaliści z terenu Niemiec prezentują piosenki w języku polskim a wokaliści z terenu Polski śpiewają po niemiecku. Skład Komisji Jurorów stanowią wybitni polscy i niemieccy muzycy, kompozytorzy i pedagodzy śpiewu.

Nagrody Grand Prix konkursu otrzymali dotychczas: Julia Piątek z Iserholn, Antonia Holewik z Wiednia, Lidia Bednarz z Kolonii, Vanessa Rojek z Dortmundu, Lilianne Wolf z Osnabrück, Karolina Słabińska z Suwałk, Zofia Sydor z Krakowa, grupa "Beciaki" z Suwałk oraz duet wokalny: Hanna Markiewicz z Legnicy i Jan Niedringhaus z Monachium,

Festiwalowe koncerty zaszczycili honorowym patronatem: Gesine Schwan - pełnomocnik rządu niemieckiego d.s. współpracy z Polską, Cornelia Pieper - wiceminister Spraw Zagranicznych koordynujący współpracę z Polską, Edith von Welser Ude - Małżonka Burmistrza Monachium, Barbara Stamm - Wiceprzewodnicząca Parlamentu Bawarii, Wanda Oleksy - Małżonka Konsula Generalnego RP w Monachium, prof. Andrzej Stelmachowski - przewodniczący Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" , Christian Ude - Burmistrz Monachium, Maciej Płażyński - poseł na Sejm, przewodniczący Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", Marek Michalak - Rzecznik Praw Dziecka, Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu i Konsulat Generalny RP w Monachium. Patronat honorowy nad dwudziestym, jubileuszowym festiwalem organizowanym w 2015 roku objął Burmistrz Monachium - Dieter Reiter.

Festiwal "Razem we Wspólnej Europie" może być realizowany dzięki wieloletniemu wsparciu Pełnomocnika Rządu Niemieckiego d.s Kultury i Mediów, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Warszawie, Kancelarii Kraju Związkowego Bawarii, Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie a także dzięki wieloletniej pasji i społecznemu zaangażowaniu polonijnych pasjonatów.

Dziękujemy!

 

dr Elżbieta Zawadzka

pomysłodawca, kierownik artystyczny i organizacyjny festiwalu

Kawaler Orderu Uśmiechu

Stowarzyszenie Kultury Polonia e.V.

Monachium

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

 

  Zeitschrifft der POLONIA

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.
Weitere Informationen Ok