18 listopada w prestiżowym miejscu Berlina - we Französische Friedrichstadtkirche koncertem muzyki polskiej upamiętniono 95 rocznicę powstania Związku Polaków w Niemczech spod znaku Rodła.
W drukowanym programie uroczystości przewidziano mowy powitalne przewodniczącego ZPwN Józefa Malinowskiego, Ambasadora RP Prof.  Andrzeja Przyłębskiego, historyka Fundacji „Wolność i Demokracja”, Roberta Czyżewskiego oraz występ Orkiestry Kameralnej „Akademia” ze Szczecina.  Działacze Związku Polaków w Niemczech spod Znaku Rodła, odpowiedzialni za przebieg uroczystości wystawili publiczność koncertu na próbę cierpliwości. Przemówienia o historii Związku oraz przyznawanie medali Kapituły Rodła trwały ponad półtorej godziny.
Rodlo3Koncert, który  rozpoczął się z dużym opóźnieniem, był wielką ucztą duchową.  Orkiestra Kameralna „Academia” pod batutą Bohdana Boguszewskiego ze Szczecina wykonała uwerturę do operetki „Dwie chatki”, utrzymaną w stylu klasycznym. Następnie wykonano kompozycję Andrzeja Panufnika - Suitę Staropolskę - opracowanie na orkiestrę smyczkową trzech staropolskich tańców: Cenara, Wyrwanego i Hayduka.

Rodlo4Wisienką na torcie był koncert fortepianowy E-moll op. 11 Fryderyka Chopina w wykonaniu Sławomira Wilka z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej w tonacji e-moll.
Publiczność owacyjnie przyjęła koncert, nie kończące się brawa dla pianisty zmusiły go do bisowania, co podczas takich imprez właściwie się nie zdarza.
Organizatorem Koncertu Muzyki Polskiej był Konwent Organizacji Polskich w Niemczech. Za przebieg oficjalnych uroczystości odpowiedzialność ponosi Związek Polaków w Niemczech spod Znaku Rodła.
Krystyna Koziewicz

 

 

 

 

KALENDARIUM

0000-00-00  
Item Title of Your event
kontakt  
Kontakt z nami Dołącz do nas

 

Newsletter

TVP POLONIA - POLAND


 PEPE TV - POLONIA NRW

 

II KONGRESS - DUS 2014

 

PORTA POLONICA

 

 FELIETONY - FEUILLETON

POLONIA - MEDIA

 

 

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY