Tuż przed wręczeniem nagrody POLONICUS za całokształt działalności, dla dr h.c. mult. Lecha Wałęsy, byłego Prezydenta RP i nagrodzonego nagrodą pokojową Nobla 1983, dostojny laureat spotkał się z Polonią w Sali Radnych w acheńskim ratuszu. W sali zebrało się około 80 osób w różnym przedziale wiekowym a w dyskusji wzięli udzial razem z  Thorsten Klute, Polonicus 2016,  Sekretarzem Stanu Ministerium Pracy, Integracji i Pracy Socjalnej kraju Nadrenii Północnej Westfalii oraz Wernerem Jostmeier MdL, przewodniczącym  niemiecko-polskiej Grupy Parlamentarnej NRW w spotkaniu z Polonią.  

Na spotkanie prosto z Warszawy dotarła Senator Barbara Borys-Damięcka, laureatka nagrody Polonicus w 2015 roku. Spotkanie moderował Olaf Müller – Polonicus 2009, Dyrektor Urzędu Kultury miasta Aachen. Uczestnicząca w spotkaniu młodzież jak i obecni dziennikarze mieli okazję uzyskać ciekawe odpowiedzi na zadawane laureatowi pytania.

Lech Wałęsa stwierdził, że potrzebne są takie spotkania, bo pozwalają dyskutantom lepiej zrozumieć zmieniającą się rzeczywistość europejską. Dodał też, że dzisiaj w Europie są tylko europejczycy a przynależność narodowa nie ma już większego znaczenia. Polonia to najlepszy przykład dla obywateli Europy, gdyż żyją w krajach swojego zamieszkania integrując się w swoich środowiskach i rozumieją najlepiej dobrodziejstwo zjednoczonej Europy bez granic.

Redakcja Polonia-Viva

Foto: W.Lewicki

 

 

0000-00-00  
Item Title of Your event

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

 

 FELIETONY - FEUILLETON

POLONIA - MEDIA

 

 

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY