„Płynne granice”: 4. Kongres Niemieckich Badań nad Polską na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, w dniach 23 - 26 marca 2017 r. Uroczyste otwarcie z udziałem Dietmara Woidke i Jakuba Skiby we czwartek, 23 marca 2017 r. 

  1. Kongres Niemieckich Badań nad Polską pod hasłem „Płynne granice“ będzie obradował od czwartku 23 marca do niedzieli 26 marca 2017 roku na Uniwersytecie Europejskim Viadrina i w Collegium Polonicum w Słubicach, a udział w nim zapowiedziało ponad trzystu uczestników. Dietmar Woidke, premier rządu Brandenburgii i koordynator ds. polsko-niemieckiej współpracy społecznej i przygranicznej, oraz Jakub Skiba, sekretarz stanu w MSWiA i koordynator ze strony polskiej, wezmą udział w otwarciu kongresu we czwartek, 23 marca, o godz. 17.30. Wykład inauguracyjny pod tytułem „Granica i utopia“ wygłosi Matthias Nawrat, niemiecki pisarz o górnośląskich korzeniach. Zapraszamy do udziału w uroczystości otwarcia kongresu w sali koncertowej im. Carla Philippa Emanuela Bacha we Frankfurcie nad Odrą przy Lebuser Mauerstraße 4. Zgłoszenia prosimy nadsyłać do 17 marca na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

“Płynne granice w Europie (Wschodniej) – wyzwania dla nauki i mediów?” to temat dyskusji panelowej, która odbędzie się również we czwartek 23 marca o godz. 15.00. Wybitni publicyści oraz znawcy Europy Wschodniej dyskutować będą o tym, jak funkcjonuje transfer badań naukowych i niezależnej ekspertyzy do opinii publicznej w obliczu sukcesόw partii populistycznych i coraz bardziej restryktywnego ustawodawstwa medialnego. W dyskusji udział wezmą Gwendolyn Sasse, dyrektorka nowo założonego Centrum Badań nad Europą Środkową i Studiów Międzynarodowych w Berlinie, Gerhard Gnauck, warszawski korespondent dziennika „Die Welt”, Dagmara Jajeśniak-Quast, dyrektorka Centrum Studiów Interdyscyplinarnych na Uniwersytecie Europejskim Viadrina, i Manfred Sapper, redaktor naczelny czasopisma „Osteuropa”. Osoby zainteresowane zapraszamy na dyskusję do Logensaal w budynku uniwersyteckim przy Logenstraße 11. Prosimy o potwierdzenie udziału do 17 marca na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Podczas czterodniowego kongresu naukowcy zaprezentują swoje projekty badawcze w 28 sekcjach. Rozważać będą przy tym geograficzne, historyczne, społeczne, kulturowe, językowe, gospodarcze i prawne aspekty pojęcia „granica”.

Przedstawiciele mediów mogą zgłosić swój udział pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (kontakt w czasie kongresu pod numerem 0157-57241221. Aktualny program można znaleźć na stronie www.polenforschung.de

Organizatorzy: Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Darmstadt (Deutsches Polen-Institut), Centrum Studiów Interdyscyplinarnych na Uniwersytecie Europejskim Viadrina, ośrodek Viadrina Center B/ORDERS IN MOTION i Niemiecko-Polski Instytut Badawczy przy Collegium Polonicum w Słubicach.

Andrzej Kaluza DPI

 

 

KALENDARIUM

0000-00-00  
Item Title of Your event

Newsletter

 

PORTA POLONICA

 

 FELIETONY - FEUILLETON

POLONIA - MEDIA

 

 

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY